آبیاری مغناطیسی چیست: طرز تهیه آب مغناطیسی قیمت دستگاه آب مغناطیسی کشاورزی مضرات در کشاورزی خواص آب مغناطیسی برای بدن درمان با اب مغناطیسی در طب سنتی آب مغناطیسی در پرورش ماهی


آبیاری مغناطیسی چیست طرز تهیه آب مغناطیسی قیمت دستگاه آب مغناطیسی کشاورزی مضرات در کشاورزی خواص آب مغناطیسی برای بدن درمان در طب سنتی پرورش ماهی

آبیاری مغناطیسی و کاربرد آن در صنایع مختلف کشاورزی

باتوجه به اینکه آبیاری سطحی به‌عنوان روش متداول در جهان محسوب می‌گردد، اما به لحاظ نیاز به ارتقاء کالائی مصرف آب و افزایش روزافزون هزینه تأمین آب و نیز محدودیت منابع در دسترس، تمایل دولت‌ها به‌ویژه کشورهای توسعه‌یافته برای کاربرد آبیاری تحت‌فشار را افزایش داده است.

در اینجا بی‌مناسبت ندیدیم به جهت پالایش آب آبیاری در کشاورزی پیرامون روش جدید پالایش الکترونیکی آب که جزء روش‌های فیزیکی تصفیه آب به‌شمار می‌رود توضیحاتی را متذکر شویم.

با مصرف آب پالایش شده محصول تا یک ماه زودرس شده و مصرف آب 30٪ کاهش می‌یابد. با آبیاری مغناطیسی بدون اضافه کردن اسید، مواد شیمیائی و سمی به آب، حتی رسوبات بلی زایل شده و از تشکیل رسوب جدید پیشگیری می‌شود. همچنین به مرور خاک سبک و نرم شده و از ایجاد کلوخه ممانعت می‌شود و با فعال شدن املاح خاک مصرف کود نیز نصف خواهد شد.

آب آبیاری پاستوریزه شده از بیماری‌های گیاهی (قارچی،‌باکتریایی و ویروسی) پیشگیری کرد و سم کمتری نیاز خواهد بود. گیاه شاداب‌تر، سبزتر و سالم‌تر بوه و در مقابل پارازیت‌ها و آفات بهتر مقاومت خواهد کرد و با کاهش هزینه‌های تولید و افزایش عملکرد، سوددهی بیشتر می‌گردد.

اثر مغناطیس بر روی آب:

اثر مغناطیس روی آب به‌طور اتفاقی توسط دانشمندان روسی مشاهده شد. حرکت آب در داخل لوله‌ها باعث رسوب املاح روی جدار لوله‌ها گشته، ضمن کاهش سطح مقطع لوله‌ها و افزایش افت انرژی، عبور آب داخل لوله‌ها را مختل می‌کند. آنها دریافتند که آب مغناطیس شده جرم داخل لوله‌ها را پاک و از رسوب مجدد روی جدار لوله‌ها جلوگیری می‌کند.

بنابراین مشاهده شده که با اعمال انرژی مغناطیسی می‌توان آب ساده را به مایعی با اثرات شیمیائی خاص تبدیل کرد، به‌طوری که خواص فیزیکی آب مغناطیسی شده از جمله دما، وزن مخصوص، کشش سطحی، ویسکوزیته و قابلیت هدایت الکتریکی آن تغییر می‌یابد.

یکی از تغییراتی که در آب مغناطیسی ایجاد می‌شود نحوه آرایش بارهای الکتریکی مولکول‌های آب  میباشد. از آنجا که به‌طور طبیعی بین نیروهای خالص مولکول‌های آب اختلاف کمی وجود دارد، مولکول‌های آب اختلاف کمی وجود دارد، مولکول‌های آب به‌صورت کاملاً ‌تصادفی قرار دارند. در آب‌های موجود و در دمای محیط، بیش از 70 درصد مولکول‌های آب به‌صورت نامنظم قرار گرفته و بارهای مثبت و منفی آن‌ها در جایگاه طبیعی خود قرار ندارند. در صورتی‌که یک جسم دارای قدرت مغناطیسی با یکی از قطب‌هایش، مثلاً قطب جنوب ( دارای بار مثبت) به آب نزدیک شود، مولکول‌های آب با قطب منطفی به منبع مغناطیس نزدیک‌تر و مولکلو‌های با بار مثبت از آن دور می‌شوند.

این روند باعث می‌شود تا مولکول‌های آب (شامل کاتیون‌ها و آنیون‌ها) از حالت بی‌نظمی به‌صورت مرتب درآمده و نوع پیوند اکسیژن ـ هیدروژن از حالت مثلثی به شکل یک خط تغییر کند. در این شرایط هیدروژن‌های مثبت دارای نیروی بیشتری شده و در نهایت نیروی منفی خالص مولکول آب به نیروی مثبت خالص آب مغناطیسی تبدیل می‌شود، در نتیجه بار الکترونیکی مولکول‌های آب در این شرایط نسبت به آب معمولی متفاوت خواهد بود و ضمن تشکیل مولکول‌های کوچک‌تر از آب، باعث افزایش تعداد مولکول‌های آب در واحد حجم و همچنین افزایش قدرت حلالیت آب می‌گردد. اصطلاحاً مولکول آب معمولی چپ گرد بوده و به راست‌گرد مبدل می‌شود.

با یک مثال ساده می‌توان اثر مغناطیس در آب را شرح داد. همان‌طور که بیان شد آب معمولی دارای نیروی خالص منفی است. فرض کنیم این نیرو معادل 300 میلی‌ ولت (mv) باشد, در مقابل یک لوله آهنی از نظر الکتریکی خنثی (صفر میلی ولت) است و در اثر این اختلاف پتانسیل (300> 0)، آهن بر مواد معدنی در آب موثر واقع می شود و این عمل منجر به رسوب و جرم مواد در داخل لوله و یا حتی بر روی ذرات کلوئیدی خاک می گردد و اگر در این مثال کلسیم و منیزیم به ترتیب دارای پتانسیل خالص 350 – و 400 – میلی ولت باشند، در نتیجه می توان نوشت 400 – <350 – > 300 – > 0 در این شرایط با ایجاد میدان مغناطیسی با قطب مثبت آن و انرژی در حدود 310+ میل ولت معادله بالا به‌صورت زیر نوشته خواهد شد.

Mv310+mv300=25H=+Mv10(با ایجاد مغناطیس)

Mv90=310+mv40=Mg mv40=mv310+mv350=c

بنابراین رابطه 90 – > 40 – < 0 < 10 فرآیند تبدیل آب معمولی به آب مغناطیسی را نشان می دهد. در واقع آب مغناطیسی چیزی به آب اضافه یا کم نمی‌کند در حالت معمولی اگر 100 گرم کلسیم وارد آب در یک لوله گردد، 80 گرم کلسیم از آن خارج می‌شود، در صورتی که اگر از آبیاری مغناطیسی استفاده شود، همه 100 گرم سانتیمتر متر مربع است، ولی با مغنایسی کردن آب، کشش سطحی به 62 دین بر سانتی‌متر مربع مربع کاهش می‌یابد. کاهش کشش سطحی آب، قدرت حلالیت آن را افزایش داده و درجه سختی را کاهش می‌دهد و با کاهش سختی، اکسیژن محلول افزایش می‌یابد.

آبیاری مغناطیسی چیست

تجربیاتی از کاربرد آب مغناطیسی در کشاورزی:

به‌دلیل تغییرات فیزیک و شیمیایی آب آبیاری، کاربرد آب مغناطیسی تحت آبیاری اهمیت زیادی دارد. گیاهان برای رشد مطلوب نیاز به جذب موادغذائی از خاک در فرآیند فتوستز دارند عمده مواد غذائی موجود در خاک توسط گیاهان استفاده نمی‌شوند. هنگام آبیاری گیاهان با آب معمولی مقدار کمی از عناصر غذائی در آب حل می‌شوند، در نتیجه به همین نسبت برای گیاهان قابل دسترس خواهند بود. زمانی‌که گیاه با آب سخت و بدون اثر مغناطیس آبیاری شود، لایه‌ای سفید و سخت از بی‌کربنات کلسیم و کربنات‌ها روی سطح خاک تشکیل می‌شود و تنها بخشی از بی‌کربنات‌های کلسیمی توسط آب شسته شده و در خاک نفوذ می‌کند و سپس روی ریشه گیاه نشست می‌کند.

در نتیجه گیاه مجبور است برای است برای ادامه زندگی خود ریشه‌های اضافی تولید کند که این روند رشد طبیعی گیاه را به خاطر صرف انرژی اضافی مختلف می‌کند. به‌دلیل افزایش مولکول‌های آب در واحد حجم بر اثر مغناطیسی شدن آب، بر حلالیت آن اضافه شده و در نتیجه توانایی آب برای جذب کاتیون‌ها و آنیون‌ها افزایش می‌یابد و مقدار بیشتری از نمک‌ها به‌ویژه بی‌کربنات‌ها توسط گیاه جذب می‌شوند. در این شرایط حرکت املاح به سمت لایه سطحی خاک و همچنین تجمع نمک‌ها در اطراف ریشه به دلیل خنثی شدن بار الکتریکی نمک‌ها کاهش می‌یابد. با افزایش جذب املاح معدنی، نمک‌های مفید و عناصر موجود در آب و خاک، می‌توان کود کمتری مصرف نمود. ضمن اینکه به‌دلیل کوچک‌تر شدن مولکول‌های آب و افزایش توانائی جذب آن توسط گیاه، کارایی مصرف آب نیز افزایش می‌یابد، در اثر آبیاری با آب مغناطیسی به دلیل نفوذ بیشتر آن در خاک، میزان تبخیر از سطح خاک نسبت به آبیاری با آب معمولی کمتر خواهد بود.

 

گزارشات متعددی در خصوص کاربرد آب مغناطیسی در کشاورزی وجود دارد. در این قسمت به بیان نمونه‌هائی از آن‌ها می‌پردازیم:

نتایج آزمایش‌های آبیاری با آب مغناطیسی در اورگان آمریکا بر روی مزارع یونجه نشان داد که عملکرد یونجه 65 درصد افزایش و مصرف آب و هزینه پمپاژ تا 42 درصد کاهش یافتند، مطالعه کنترل شده اثر آبیاری مغناطیسی بر روی درصد جوانه‌زنی کوچه‌فرنگی، کدو و خیار نشان داد که در مدت 3 روز 96 درصد بذور جوانه زدند در حالی‌که در تیمارهای معمولی تنها 73 درصد بذور در 14 روز جوانه زدند.

بور مغناطیسی شده همراه با آب آبیاری مغناطیسی، جوانه‌زنی را در گندم 20 درصد، گوجه فرنگی 65 درصد و فلفل و خیار را تا 100 درصد افزایش داد، در مصر آبیاری با آب مغناطیسی شده عملکرد گندم را از 7/12 تا 34 درصد (بسته به تاریخ کاشت) کنجد و ذرت را تا 24 درصد افزایش داد.

هیلل را بر روی میزان جوانه‌زنی و سبز شدن بذور بعضی از گیاهان در شرایط خاک شور و قلیائی مورد بررسی قرار دادند و نتیجه گرفتند که گوجه‌فرنگی در شرایط آبیاری با آب مغناطیسی شده نسبت به مغناطیسی کردن بذر واکنش بهتری نشان می‌دهد. در تیمارهای مغناطیسی شده بذور گندم پس از 6 روز 100 درصد در حالی‌که در تمیار معمولی بعد از 9 روز 83 درصد جوانه زدند.

آزمایش مزرعه‌ای با آب شور حاوی کلسیمع منیزیمع سولفات و کلراید و سدیم نتایج رضایت‌بخشی داده است. برای مثال برداشت سورگوم 45 درصد و ذرت 30 درصد نسبت به شاهد که آب غیر شور و غیرمغناطیسی دریافت کردند، بیشتر بود.

کاربونل و همکاران در دو خاک رسی و شنی میزان تبخیر از خاک را تحت شرایط آبیاری، آب مغناطیسی و آب معمولی مورد مقایسه قرار دادند.

نتایج نشان داد که در هر دو نوع خاک بیشترین اختلاف تبخیر از خاک بین دو تیمار آب معمولی و آب مغناطیسی به هنگام استفاده از آب شور مشاهده گردید. در پنجمین روز پس از آبیاری، در خاک رسی آبیاری شده با آب مقطر، آب شهر و آب شور مغناطیسی (46٪ مول از محلول سدیم کلراید میزان تبخیر از خاک به ترتیب در حدود 1/4، 6/4 و 2/10 درصد کمتر از تیمار شاهد بود در باغات نیز کمیت و کیفیت محصول لیمو متأثر از آبیاری مغناطیسی دارای عملکرد بیشتر و از نظر تجارتی کیفیت بالاتری (رنگ، طعم، و میزان شکر) داشتند.

کاربردهای دیگر در آب آبخوری دام‌ها و طیور منجر به افزایش تولید شیر، افزایش چربی و پروتئین شیر و درصد مواد جامد آن می‌ود. 10٪ افزایش در تولید شیر و 7٪ افزایش در راندمان تغذیه در دامداری‌ها گزارش شده است.

با پالایش آب آبخوری طیور تلفات جوجه‌ها کاهش یافته درصد تولید گوشت لخت به وزن زنده افزایش یافته و بار میکروبی آب کاهش قابل توجه می‌یابد. اکسیژن محلول در استخرهای پرورش ماهی افزایش می‌یابد. کاربرد اصلی دیگر آن در تصفیه پالایش آب گلخانه‌ها و سیستم‌های هیدروپونیک می‌باشد.

مزایای استفاده از تکنولوژی مغناطیس و آب مغناطیس در کشاورزی:

* افزایش آب شوئی خاکهای شور تا 300%

* کاهش مصرف بذر تا 50%

* افزایش مقدار محصولات تا 40%

* کاهش مصرف آب آبیاری تا 30%

* کاهش مصف کودهای شیمیایی تا 30%

* کاهش دوره رشد گیاه به مدت 15 تا 20 روز

  • افزایش اکسیژن آب تا 10%

 آب مغناطیسی کشاورزی

آب مغناطیسی در پرورش دام و طیور :

* کاهش دوره رشد برای رسیدن به وزن مطلوب

* افزایش شیردهی روزانه

* افزایش کیفیت تخم مرغها

  • کاهش بیماریها و مرگ حیوانات همراه با افزایش فعالیت به صورت چشمگیر

مبانی عملکرد رسوب زدای الکترومغناطیسی بر روی آب :

در چند دهه اخیر تکنولوژی رسوب زدای الکترومغناطیسی در صنایع مختلف جایگاه مناسبی پیدا کرده است. به طوری که در بسیاری از موارد جایگزین روشهای دیگر – عمدتاً شیمیایی – شده است. در صنعت نیز به علت عدم استفاده از مواد شیمیایی یا افزودنی به آب به این روش فن آوری تصفیه فیزیکی آب نیز گفته می شود. با تصفیه فیزیکی آب به روشهای مغناطیسی و الکترونیکی، ساختار سیال و رفتار مولکولی آن تغییر کرده و آب به اصطلاح نرم تری تولید می شود. با اصلاح آب، سختی آب تعدیل شده و خواص فیزیکی شدن  کشش سطحی کم می شود و قابلیت انحلال آن افزایش می یابد.

این روش با برخورداری از مزایایی چون کاهش آثار نامطلوب سختی و رسوب، جلوگیری از تشکیل رسوب های چسبناک، حذف رسوبهای پیشین، نصب و نگهداری آسان، عدم نیاز به مراقبت و نگهداری و هزینه های مرتبط، به یکی از کاربردی ترین راههای مقابله با سختی و رسوب تبدیل شده است. در این فن آوری از امواج الکترومغناطیسی با پهنای باند و انرژی مناسب می توان شرایطی را ایجاد کرد که فرایند تشکیل بلورهای رسوب در داخل آب رخ داده و از چسبیدن آنها به دیواره ها جلوگیری شود. در این حالت اصطلاحاً در آب پدیده دانه برفی رخ داده و بلورهای رسوب در داخل آب تشکیل می گردد. با گذشت زمان به حجم هسته های اولیه افزوده شده و بلورهای نرم خنثی در آب که خاصیت چسبندگی خود را از دست داده اند ظاهر می شوند. همزمان موجبات تغییردر آرایش بلورین کربناتهای کلسیم فراهم شده و املاح کلسیتی که خاصیت چسبندگی فراوان دارند به آرگونیت که قدرت چسبندگی ندارند تبدیل می شوند. از طرفی میدان مغناطیسی القا شده در آب نیروی شدیدی به پیوند هیدروژنی وارد ساخته و با غلبه بر ابن پیوند تعداد مولکولهای آزاد آب به شدت افزایش می یابد که بالا رفتن حلالیت آب را به دنبال دارد.

 آب مغناطیسی کشاورزی سنتی

اثرات استفاده از تکنولوژی الکترومغناطیسی و مغناطیسی در صنعت طیور:

بسته به میزان سختی، آلودگی آب مصرفی ونوع پرورش ، سختی گیر و رسوب زدای الکترونیکی saba(poul) و مغناطیسی magnetic water و magnetic seed استفاده می شود. آب مغناطیس شده نه تنها در طول مسیر آب خوریها، به خصوص آبخوری های نیپل، رسوب نمی بندد، بلکه موجب انحلال و جدا شدن رسوبات قبلی نیز می گردد.

همچنین به دلیل بالا رفتن حلالیت آب، داروها و مکملهای مورد استفاده بیشتر در آب حل شده و دیگر شاهد تشکیل رسوبات در داخل منابع دارو و انسداد مسیر آبخوریها نخواهیم بود.

ویروسها، باکتریها و قارچها در حد میکرون  و دارای بار منفی می باشند. این ریز جانداران جهت ادامه بقاء به کاتیونها وابسته بوده و به علت بار مخالف به کاتیونها جذب شده و رشد و نمو می کنند. با اصلاح آب و عبور آن از میدان به صورت غیرفعال در می آیند و بیوفیلم ها که محل تشکیل و تجمع میکرو ارگانیسم ها و فرآورده های جانبی آنها هستند، در جدار داخلی لوله ها و مخازن نگهداری آب از بین می روند. پایین آمدن بار میکروبی آب و اثربخشی دو چندان داروها و واکسنها موجب بالا رفتن استقامت بدن مرغ در برابر بیماریها می گردد که کاهش تلفات را به دنبال دارد .

دستاوردهای  استفاده از تکنولوژی رسوب زدای آب :

1- کاهش محسوس بیو فیلم ها

2- کاهش حجم رسوبات درآبخوری ها

3- کاهش بار میکروبی آب

4- افزایش اثربخشی داروها و واکسن ها

اعمال حیاتی آب در بدن طیور :

1- حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارش بدون وجود آب امکان پذیر نیست.

2- هضم و جذب مواد غذایی نیاز به حضور آب دارد .

3- آب به عنوان یکی از اجزاء مهم خون در انتقال مواد مغذی به ارگانهای مختلف بدن می باشد.

4- آب برای تکمیل بسیاری از واکنشهای شیمیایی بدن که برای تشکیل گوشت و تخم مرغ لازم هستند دخالت می نماید.

5- وجود آب برای دفع مواد زائد و سمی از کلیه ها ضروری است.

6- آب برای لغزنده کردن مفاصل لازم است.

7- آب برای حفظ درجه حرارت بدن به خصوص در آب و هوای گرم ، بسیار مهم است.

کاربرد آب مغناطیسی در استخرهای پرورش ماهی:

ساختار ملکولی – که شامل پروتیئن ها نیز می باشد – بستگی به کیفیت  آبی دارد  که سلول را احاطه کرده است آب مغناطیسی دارای خواص بیولوژپکی منحصر به فردی است  تجربیات  علمی  بر روی غشاهای  مختلف  مصنوعی و بیولوژیکی نشان دهنده افزایش نفوذ پذیری آب مغناطیسی در غشاءهای سلولی می باشد .

مدارک و شواهد  نشان میدهد با مصرف آب مغناطیسی تغییرات زیربنایی در ساختار سلولی به وجود  می آید . لذا ضروریست  آب و غذای مصرفی بچه ماهیان در مجاورت میدان مغناطیسی قرار گیرد . 

مزایای استفاده از آب مغناطیسی :

  • اکسیژن  محلول به میزان قابل توجهی افزایش می یابد چون حلالیت آب مغناطیسی افزایش خواهد یافت .
  • میدان مغناطیسی و الکترومغناطیسی موجب غیر فعال شدن  باکتریهای موجود در آب می شود که خود  باعث کاهش بیماری و بالطبع کاهش مرگ و میر  ماهیان می گردد .
  • وقتی غذای بچه ماهیان  در معرض میدان مغناطیسی قرار گیرد وزن آنها با جذب بیشتر مواد غذایی افزایش می یابد . در ضمن موجب بهبود طعم و مزه گوشت آنها نیز می گردد .

* افزایش فعالیت بیولوژیک آب و آثار مثبت در رشد ماهیها

* میانگین افزایش وزن ماهیها (روزانه) نسبت به حالت عادی 40 تا 60% افزوده می شود

  • کاهش بیماری ها و مرگ ماهیها به صورت چشمگیر

مزایای استفاده از آب مغناطیسی در دامداریها:

  • مصرف این آب برای دام موجب جذب پروتیین بیشتری شده ،بطوری که وزن بدست آمده در گوساله ها و بره ها افزایش می یابد.در ضمن کیفیت و مزه گوشت را نیز بهبود می بخشد.
  • موجب می گردد تا گاوها راحتتر شیر بدهند که این باعث سلامتی بیشتر دام می گردد. بخصوص در دامهایی که از ورم پستان رنج می برند،موجب از بین رفتن این بیماری به مرور زمان می گردد،درمان پستان گاو تاثیر بسیاری در مقدار باکتری موجود در شیر دارد . در ضمن باعث افزایش شیر دهی گاو می گردد.چربی موجود در شیر گاو را از 13 . 0 % تا 15 . 0 % افزایش می دهد .(استانداردچربی مورد نیاز برای شیر 2 . 3 % است).

توجه : نه تنها نصب این تجهیزات بر روی خط آب باعث افزایش شیردهی گاو می گردد بلکه نصب ان بر روی خط شیر زمان ذخیره سازی شیر را نیز بطور چشمگیری افزایش می دهد.

3-باعث کاهش بیماری ها و نیز مرگ و میر دام می گردد.

تاثیر آب مغناطیسی در زنبورداری :

سلامتی کلنی زنبور مستقیماً بر روی کیفیت عسل تولید شده آنها تاثیر گذار است.با آلوده شدن محیط زیست مرض های مختلفی در زنبور عسل به وجود آمده که این مسئله باعث کم شدن کمیت و کیفیت عسل تولیدی و بدنبال آن مرگ کلنی زنبورها می گردد.

تحقیقات دانشمندان ثابت می کند که یک رابطه مستقیم بین آب مغناطیسی و سلامت زنبور عسل وجود دارد.

به همین جهت پیشنهاد می گردد:

1-علفها و گیاهان مختلفی را که زنبور روی آنان می نشینند با آب مغناطیسی آبیاری گردد.

 

2-یک ظرف کوچک از آب مغناطیسی ،کنار کندوی عسل قرار گیرد.

 

3-وقتی که در زمستان شربت تقویتی (معمولاٌ آب و شکر) تهیه می شود حتماٌ این محلول از آب مغناطیسی تهیه شود.

 

4-شربت تهیه شده از این تجهیزات عبور داده شود.

 

توجه: اگر عسل تهیه شده نیز در معرض این تجهیزات قرار گیرد کیفیت ،طعم،مزه،رنگ و بوی عسل بهبود یافته وآنرا میتوان در وضعیت مطلوبتری نگه داری نمود.

 

 طرز تهیه آب مغناطیسی کشاورزی

✅ جهت مطالعه تمامی مقالات و تحقیقات درمورد مغناطیس درمانی و بحث چاکرا و هاله انرژی بدن به لینک زیر مراجعه فرمایید.

https://Amega.ir/mag

بازگشت به بالا
شماره تلفن های پشتیبانی: ۰۲۱۴۴۳۸۸۸۱۶ - ۰۹۱۲۶۲۲۲۶۱۱
7/24 ساعت شبانه روز (حتی تعطیلات) پاسخگو و آماده ارائه مشاوره رایگان خدمت شما عزیزان تلفنی و یا در واتساپ/تلگرام هستیم 😊🙏

همراه ما باشید!

Copyright AMEGA © 2016 - 2024
ورود/ثبت نام
شماره موبایل خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید